a-terapia.pl logo
Strona główna > Terapia

Terapia

 

NA CZYM POLEGA TERAPIA METODĄ TOMATISA?

Zaburzenia uwagi i lateralizacji słuchowej można skorygować poprzez zastosowanie opracowanej przez prof. A. Tomatisa metody reedukacji czynnego słuchania.Metoda ta nazywana jest również metodą Tomatisa, treningiem słuchowym Tomatisa lub stymulacją audio-psycho- lingwistyczną (SAPL).

Po przeprowadzonej konsultacji z testem uwagi i lateralizacji słuchowej terapeuta opracowuje indywidualny program terapii.

Terapia polega na słuchaniu odpowiednio przygotowanego materiału dźwiękowego z zastosowaniem urządzenia zwanego "Elektronicznym uchem", wyposażonego w mikrofon oraz w specjalne słuchawki przenoszące dźwięk drogą powietrzną i kostną."Elektroniczne ucho" uczy ucho prawidłowo słuchać. Głównie w terapii Tomatisa wykorzystywana jest muzyka Mozarta, chorały gregoriańskie oraz głos matki.Ze względu na to, że dźwięk dostarcza energię do mózgu i powoduje stymulację kory mózgowej, w metodzie tej ważne miejsce zajmuje muzyka odpowiednio filtrowana. Podczas III etapu stymulacji duże znaczenie przypisuje się pracy z mikrofonem.W zależności od możliwości dziecka, wymagane jest jego aktywne uczestnictwo.

 

TERAPIA TOMATISA SKŁADA SIĘ Z NASTĘPUJĄCYCH ETAPÓW:

I ETAP - FAZA PASYWNA - 15 dni w rytmie 2 godziny dziennie ( cztery- 30 minutowe bloki dźwiękowe)

PRZERWA od 3 do 4 tygodni, od zakończenia pierwszej serii stymulacji

TEST KONTROLNY PRZED II ETAPEM

II ETAP - 8 dni w rytmie 2 godziny dziennie

PRZERWA od 4 do 5 tygodni

TEST KONTROLNY

III ETAP
- 8 dni 2 godziny dziennie.

 

W celu osiągnięcia trwałego efektu terapii należy przeprowadzić wszystkie jej etapy. W niektórych przypadkach możliwe jest powtarzanie stymulacji lub jej elementów.

pdf

 

 

 

Copyright © 2013 Anna Dmochowska-Wielgosz. Projekt i wykonanie: AlejaArt