a-terapia.pl logo
Strona główna > Proces słuchania a lateralizacja słuchowa

Proces słuchania
a lateralizacja słuchowa

 

Które ucho powinno być uchem wiodącym?

Według A.Tomatisa prawidłową lateralizacją jest lateralizacja prawouszna. Informacje słuchowe z prawego ucha biegną szybciej i krócej do lewej półkuli mózgu? miejsca, które odgrywa zasadniczą rolę w procesie komunikacji, gdyż tam znajdują się ośrodki odpowiedzialne za tworzenie mowy. Najkrótsza droga sprawia, że bodziec słuchowy jest szybko analizowany i równie szybko generowana jest odpowiedź.

W przypadku lewouszności informacje z lewego ucha biegną do prawej półkuli niewerbalnej. Z tamtąd muszą zostać przesłane do lewej półkuli, aby nastąpiła odpowiedź słowna. Droga ta jest o wiele dłuższa, w związku z tym osoba z lewym uchem dominującym potrzebuje więcej czasu, aby przetworzyć informacje słuchowe.

A.Tomatis twierdził, że lewouszność wpływa negatywnie na jakość komunikacji, problemy z głosem i mową. Ponieważ półkula prawa jest półkulą niewerbalną oraz odpowiada między innymi za procesy emocjonalne, osoba lewouszna zwraca uwagę podczas rozmowy( nieświadomie) na zabarwienie emocjonalne wypowiedzi.

pdf

 

 

 

Copyright © 2013 Anna Dmochowska-Wielgosz. Projekt i wykonanie: AlejaArt